Co jsou Baby SUV

Označení "Baby SUV" tvůrci těchto stránek zvolili, protože žádné z klasických přídavných jmen všechna auta v tomto přehledu nevystihuje.

Pojďme si ale na začátek nejprve vysvětlit, co je to SUV. Rozepsaná zkratka Sport Utility Vehicle (sportovně užitkové vozidlo) je totiž dost zavádějící. Sportovnost SUV musíme v tomto případě chápat jako protiklad vůči těžkým terénním vozům a pracovním pickupům, nikoli proti klasickým osobním autům. Naopak užitkovost je u SUV větší než u běžných sedanů, hatachbacků, kombíků či sedanů, protože SUV mohou být díky lepší prostupnosti mimo asfalt univerzálnějšími vozy. A teď tedy zpět k našim "Baby SUV".

Základním parametrem, podle kterého jsme Baby SUV vybírali, je sice délka karoserie, ale ty největší vozy v tomto přehledu už mohou sloužit jako rodinná auta. Takže by označení "malá SUV" nebylo v tomto ohledu vůči nim fér. Každopádně však každé z aut v tomto přehledu má v nabídce značky nějakého většího sourozence, tedy dospělejší a větší SUV.

Ani označení "městská SUV", která se pro tuto kategorii často používá, není zvlášť v českých poměrech přesné. Řadu aut z našeho přehledu totiž kupují a používají převážně lidé z venkova. Navíc jsou některá Baby SUV zatraceně schopná v terénu a disponují kvalitním pohonem všech kol. Je ale pravda, že na rozdíl od rozměrnějších SUV je u Baby SUV mnohem vyšší podíl modelů, které pohonem 4x4 vůbec nedisponují. Jde tedy o SUV pouze s pohonem přední nápravy.

Celou skupinu nelze označit ani jako "levná SUV" nebo "dostupná SUV" Některá Baby SUV prémiových značek totiž stojí více než velká SUV značek sázejících na nižší ceny. Tato prémiová SUV se navíc prezentují vytříbeným designem, ale opět platí, že ani označení "stylová SUV" by celou kategorii rozhodně nedefinovalo.

Vítejte tedy na stránkách prvního kompletního a denně aktualizovaného přehledu Baby SUV. Kategorie, která v současné době trhá rekordy v meziročních růstech prodeje i počtu jednotlivých modelů. Neexistuje žádná z významných značek, která by mezi Baby SUV už nebyla, nebo se do ní v nejbližší době nechystala.

Tento web tedy poslouží všem zájemcům o podobný typ auta. Vzhledem k univerzálnosti Baby SUV je množina jejích potencíálních zákazníků velmi početná. Patří mezi ně jednotlivci a páry všech věkových kategorií s různým stylem života a povolání. Baby SUV jsou velmi oblíbená u žen, ale osloví i spoustu mužů. Od měšťanů přes lidi z venkova, od živnostníků a drobných podnikatelů až po lidi z kanceláří, kteří si rádi užívají aktivní styl života o víkendech. Největší zástupci Baby SUV dobře poslouží i menším rodinám.