Kia Stonic: Hravé městské SUV, které sází na styl a dostupnou cenu

Kia Stonic: Hravé městské SUV, které sází na styl a dostupnou cenu
Kia Stonic vsadila na nápaditý design a láká tak mladé lidi. Kia

Kia Stonic vystupuje z šedi běžného provozu nejen svým nápadným designem, ale také možností volit zajímavé barevné kombinace od jednoduché bílé po nepřehlédnutelnou žluto-černou. To spolu s lákavou startovací cenou 334 980 korun znamená, že potěší starší řidiče hledající dostupné prostorné auto, ale i čerstvé držitele řidičského průkazu, kteří touží po stylovém voze.

Stonic se prodává ve třech výbavách Comfort, Exklusive a Premium. V základu nechybí klimatizace, střešní ližiny nebo kožený volant a řadící páka. Vyšší verze pak přináší třeba LED pro denní svícení, 17“ litá kola či navigaci. Ve výhodném balíčku lze dokoupit sadu elektronických asistentů, které sledují například únavu řidiče, mrtvý úhel nebo se starají o automatické přepínání dálkových světel.

Kia vyčnívá mezi malými SUV i svými jízdními vlastnostmi. Má sice jen jednoduchý podvozek, je ale poměrně lehká. Díky nízké hmotnosti jde o mrštný vůz ideální do městského provozu. Zábavou nešetří ani na klikatých okreskách. Výkonný posilovač řízení si oblíbí ženy, potěší je i přesná manuální převodovka a také možnost pořídit si auto se šesti nebo sedmistupňovou automatickou převodovkou, která je dvouspojková.

Pod kapotou vozu jsou k dostání tři benzinové motory. Základem je 1.25 CVVT o výkonu 62 kW, střední volbou pak 1.4 CVVT (74 kW). Oba čtyřválcové motory lákají na rozumnou spotřebu, která se má pohybovat okolo 5,2 resp. 5,5 litru benzinu na 100 km v kombinovaném provozu. Nejvýkonnějším motorem je litrový turbo tříválec 1.0 T-GDI. Ten má sílu 88 kW a v průměru by si měl říci dokonce jen o 5 litrů paliva na 100 km.

Kia Stonic se díky kombinaci zajímavého vzhledu a široké nabídce motorizací na českém trhu téměř okamžitě vyšvihla mezi nejprodávanější kompaktní SUV.

Napsali o ni:

Kia Stonic je určitě trefou do černého. Největším trumfem je samozřejmě design. Zklamáni ale nebudou ani ti, kterým záleží na praktičnosti a jízdou se občas snaží i bavit. Autorevue.cz

Motor vyniká kultivovaností a příjemným odhlučněním. Za běžných okolností o něm posádka prakticky neví. Auto-mania.cz

Kia na módní vlnu malých SUV stihla naskočit zatraceně rychle a stále ještě včas, takže do početné konkurence přiváží své želízko v ohni. Auto.cz